Vīriešu un sieviešu valodas lietojuma atšķirības

Ir veikti neskaitāmi pētījumi, kas pierāda to, ka tehniski runājot vienādi, vienā valodā, vīrieši un sievietes, tomēr lieto atšķirīgu valodu. Piedāvāju apskatīt nelielu apkopojumu par rakturīgākajām iezīmēm kā komunicē vīrieši un kā sievietes. Uzreiz gan piebildīšu, ka šīs minētās atšķirības attiecas uz komunikāciju ar datora starpniecību.

Vīriešu valodas lietojuma raksturīgākās iezīmes

Vīriešu komunikācijas stilam ir izteiktāka interese par informāciju un faktiem, to sarunu temats biežāk ir par darbu, sportu, naudu un politiku. Sarunās vīrieši vairāk lieto pavēles izteiksmi un nestandarta gramatiskās formas, pašreklāmu, retoriskus jautājumus, norādes uz dzimumu, sarkasmu, izaicinājumus un apvainojumus. Vīriešu sarunām ir dinamiska kvalitāte un valodu galvenokārt lieto, lai apspriestu savu statusu grupā, orientējoties uz konkurenci. Vīrieši mēdz runāt vairāk nekā sievietes, tās biežāk pārtraucot, ar tendenci sievietēm paskaidrot lietas un ir mazāk pieklājīgi, nekā sievietes.

Vīrieši lieto vairāk specializētu vārdu krājumu un tehniskos izteicienu, vairāk nepiedienīgus izteicienus un lamu vārdus, pārkāpj sociālos noteikumus, neizvairās no tiešām atbildēm un ir konkrētāki, kā arī biežāk stāsta jokus. Vēl vīriešiem ir raksturīgi, komunicējot ar datora starpniecību, rakstīt vairāk un garākus ziņojumus un saņemt vairāk atbildes.

Sieviešu valodas lietojuma raksturīgākās iezīmes

Sieviešu komunikācijas stilam ir sociālemocionāla un askētiska kvalitāte, sarunu temati ir par vīriešiem, citām sievietēm, sevi un apģērbu, ir izteiktāka interese par cilvēkiem, attiecībām un lieto daudz precīzākus krāsu apzīmējumu vārdus. Ir personiski orientētas, atklājot domas, jūtas un atbalstot citus. Valoda galvenokārt tiek lietota, lai pārrunātu tuvību, nodibinātu tuvību kā pamatu iespējamai draudzībai, ir orientētas uz sadarbību, tiek lietotas emociju izpausmes, laipna valoda, pamatojumi un izvairīšanās. Tā vietā, lai aizstāvētos, vairāk tiek uzdoti jautājumi un izteikta atvainošanās. Sievietes lieto mazāk specializētu vārdu krājumu un specializētos izteicienus, mazāk lamu vārdus, cenšoties būt pareizākas un pieklājīgākas, ievērojot sociālos noteikumus, biežāk izvairās no tiešām atbildēm, esot nekonkrētākas, retāk stāsta jokus, lieto valodu, ar nolūku sagaidīt apstiprinājumu savam teiktajam.

Komunicējot ar datora starpniecību, sievietes vairāk izmanto emocijas, smieklus, kā arī neitrālus un samākslotus vārdus. Kā arī ir vienotas, lietojot vārdu “mēs” sajūtu izpausmēs.

Arī turpmāk, gaidāmi raksti par konkrētākām valodas iezīmju atšķirībām starp vīrīešiem un sievietēm.

 

Līdzīgi raksti

Komentāri

Šis raksts tika izveidots 15, 06, 2012 pulkst. 3:47 pm ievietots Interesanti, Uncategorized, Valoda. You can leave a response, or trackback from your own site.