Arī dzert ir jāprot
Paskatoties pašmāju realitātes šovus, ne reizi vien esmu dzirdējusi komentārus par to, ka glāzes ar dzirkstošu dzērienu neesot pieklājīgi saskandināt un ka to vispār neesot pieklājīgi darīt utt. Tad nu nolēmu apkopot pieejamo informāciju par to, cik tas ir vai nav pieklājīgi un kā to pareizāk darīt?
Glāžu saskandināšana mūsdienu etiķetē tiek balstīta uz vēsturiskām tradīcijām, kad saskandinot kausus, vīnam pārlejoties no kausa kausā, tika dota zīme, ka dzēriens nav saindēts. Šobrīd tas vairāk tiek uzskatīts kā mūsdienīgs un simbolisks žests, kas uzsver pasākuma svinīgumu un savstarpējo labvēlību. Citas teorijas apgalvo, ka glāzes tika saskandinātas, lai no dzēriena aizbiedētu velnu un dēmonus, tajā pašā laikā citi pamanījās šim nolūkam pirms dzeršanas skandināt arī zvaniņus, tā teikt, lai aizbiedētu dēmonus. Vēl normāli būtu uzskatīt, ka tas viss ir muļķības, jo glāžu saskandināšana ir tikai skaņas radīšana svinīgākai atmosfērai kādā svarīgā notikumā (gluži tā pat kā kāzu zvani pēc ceremonijas, vai jaunā gada raķešu troksnis svinot gadu miju). Jebkurā no minētajiem variantiem glāžu saskandināšanu gluži nevarētu uzskatīt par nepieklājīgu un nepieņemamu rīcību, ja vien tiek ievērotas pārējās pieklājības normas.
Ko der atcerēties saskandinot glāzes:
- Glāzi saskandini turot to aiz kājiņas (neatkarīgi, vai tā ir šampanieša, baltvīna vai sarkanvīna glāze). Glāzes bez kājiņas nesaskandina, tā pat arī tukšas glāzes netiek saskandinātas. Glāzi pirms saskandināšanas parasti tur deguna augstumā.
- Velti nedalītu uzmanību cilvēkam ar kuru skandini, kā arī ieskaties viņam acīs.
- Pie galda glāzes saskandina tikai ar saviem blakussēdētājiem (arī pēc tosta). Ar pārējiem glāzīte tiek pacelta sveicienam un uzturēts acu kontakts.
- Kā īpaši smalks žests tiek uzskatīts, ja vīrietis saskandinot glāzi ar sievieti, pieskaroties glāzei, to pieskandina nedaudz zemāk. Ar šādu žestu, vīrietis emocionāli pagodina sievieti. Ja sieviete šo smalko niansi zinās, vīrieši viņa jūs noteikti novērtēs, ja nezinās arī nekas traks nebūs noticis. Vēl tiek uzskatīts, ja glāžu saskandinātāji ir viena dzimuma, tad arī jaunākais skandina glāzi turotto nedaudz zemāk, tādējādi apliecinot cieņu pret vecāko.
- Pirms glāžu saskandināšanas tādi tosti kā, piemēram, “priekā” nav obligāti. Šadā gadījumā glāzi var vienkārši saskandināt arī bez tosta.
Katrā ziņā glāžu saskandināšanas kultūra notiek, un tā pamatā netiek uzskatīta par nepieklājīgu rīcību, tomēr dažādās valstīs var atšķirties nianses. Piemēram, ASV glāzes parasti saskandi dažādos svinīgos pasākumos, kāzās, dzimšanas dienās, arī ikdienišķās vakariņās. Šveicē biznesa tikšanās laikā glāžu saskandināšana pie galda tiek atbalstīta ar visiem, nevis tikai blakus sēdētājiem, bet Vācijā tosta beigās glāzes pamatā nesaskandina, izņemot speciālos un īpašos brīžos, kā, piemeram, dzimšanas dienās un kāzās. Ļoti svinīgos pasākumos, piemēram, pieņemšanā pie augstas amatpersonas glāžu saskandināšana starp viesiem var arī vispār nenotikt.
Jebkurā gadījumā glāžu saskandināšana nozīmē svētkus, jautrību un līksmību svinībās, nevis nepieklājīgu rīcību un necieņu pret pārējiem, tādēļ droši varam turpināt to darīt.
Galu galā, dzer tikai tik, cik prāts ļauj!
16.01.2013
Vispār valstīs ar vīna darīšanas tradīcijām vīna glāžu saskandināšana netiek uzskatīta par pieklājīgu. Skandina tikai dzirkstošā vīna un šampanieša glāzes…
17.01.2013
Daudzās valstīs ar senām vīna darīšanas tradīcijām vīnu dzer no glāzēm, kurām nav kājiņas un kā jau minēju, glāzes bez kājiņas saskandināt nav pieklājīgi.